Raději na vojnu nežli na popraviště

Rčení „vojna dělá z kluků chlapy“ už je určitě dávno odžité. A polemizovat o tom, jestli ty dva roky měly nějaký smysl by bylo asi těžké. Pokud bychom se podívali do dob dávno minulých, zjistíme, že vojenská služba u nás trvala celých tři sta padesát pět let.

·        První vojáci byli odvedeni už roku 1649, kdy vznikla stálá rakouská armáda.

·        Tehdy ale byli vojáci naverbováni doživotně.

A pro někoho to bylo docela dobré východisko z nouze. Když někomu hrozilo, že ho do ruky dostane mistr popravčí pro nějaký zločin, šel raději podepsat vojnu a byl v suchu. Ovšem asi jen do prvního válečného konfliktu.
voják se psem
Za císaře Josefa II. byla od vojenské služby osvobozena

·        šlechta
·        duchovní
·        inteligence

Stále byla však doživotním martýriem 
 

Modrá nebo šedá?

Vše se změnilo až roku 1802, kdy se vojenská služba „velice“ zkrátila.

·        vojáci pěchoty sloužili deset let
·        jízdní dvanáct let
·        dělostřelci čtrnáct let

I to musela být docela hrůza. Na vojnu odcházel mládenec a vracel se muž ve středním věku. Až začátek dvacátého století přinesl opravdovou úlevu a uzákonily se nám známé dva roky základní vojenské služby a nejeden mladík dělal vše pro to, aby mu místo ponuré šedé knížky byla přidělena veselejší modrá. Od roku 1990 si mohl mladý muž vybrat místo vojenské službu civilní. V dnešní době máme plně profesionální armádu a branná povinnost platí pro ostatní jen v případě ohrožení státu nebo válečného konfliktu.
vrtulní a vojáci

Vojna a umění

O tom, že je téma vojenské služby velice vděčné svědčí fakt, že se dostalo i do lidové tvořivosti. Kdo by neznal alespoň jednu lidovou písničku, film nebo literární zpracování. Stačí si přeci vzpomenout na jednu z nejslavnějších českých knih od (podle mého názoru) geniálního Jaroslava Haška. Ten toto téma pojal velice osobitě a s úžasným, sobě vlastním humorem.