Kravata z Chorvatska

Téměř každá společenská událost vyžaduje tento nezbytný doplněk slavnostního obleku.

1)    divadelní představení
2)    maturita
3)    promoce
4)    svatba
5)    pohřeb
společenský oblek s kravatou
Některá zaměstnání přímo nošení kompletního obleku nařizují. Nikdo si jistě nedokáže představit uniformu, u které chybí kravata. A právě prostřednictvím uniformy pronikla kravata i do šatníku dámského. Přesto, že tento prvek byl jen mužskou doménou, ve spojení s dámským kostýmem vypadá velice elegantně. Výběr pro jakoukoliv příležitost je obrovský, ať už v barevnosti nebo vzorech.

Vybírat můžeme
a)    proužky
b)    puntíky
c)     kostky
d)    vzory
e)     jednobarevné modely
vzorované kravaty
A jak se do světa vlastně kravata dostala?

Roku 1635 ji do Paříže přivezli chorvatští vojáci, kteří přijeli na pomoc králi Ludvíku XIII. Tehdy to ovšem byl jen šátek uvázaný kolem krku. A jelikož francouzsky zní Chorvat „la croat“, už byl k názvu jen krůček. Je až neuvěřitelné, že má kravata osmdesát pět variant uvázání. Ale používá se jich v běžném životě jen pět základních.

Motýlek

Přibližně stejně starý jako kolegyně kravata, je i motýlek. Může být její rovnocennou náhradou. Kde ale rozhodně nesmí chybět je smoking, u kterého by kravata působila přinejmenším zvláštně. Výběr v motýlcích už je mnohem jednodušší. Pokud stále mluvíme o tradičním společenském doplňku je možno mít pouze černý nebo bílý a najít ho můžeme na krku

–         uvaděče
–         akademika
–         rozhodčího
–         krupiéra
–         operního pěvce
–         dirigenta

Jen pozor na jednu věc. Je potřeba, aby byl široký tolik, kolik je vzdálenost mezi okraji obočí. Tady na velikosti opravdu záleží. Jestliže se ale jedná o neformální doplněk například letního trička, výběr se rozšiřuje. Krom klasického látkového motýlka si můžeme na krk zavěsit dřevěného, skleněného, papírového, a dokonce kovového. Myslím, že tyto dva doplňky ještě dlouho nezaniknou.