Zajímavé hrady a zámky v Evropě

Pokud patříte mezi lidi, kteří mají rádi kouzlo starých hradů a zámků, a v naší republice jste už byli snad na všech, které si umíme představit, můžete vyrazit za kulturou do starých hradů a zámků po Evropě, nejen, že uvidíte jinou zemi, ale poznáte také její pradávnou kulturu.

Rumunsko:
V Rumunsku můžete navštívit hrad PELEŠ – hrad, který má 160 komnat se tyčí majestátně na úpatí hor, v letech 1875-1883 ho dal vystavět král Karel, který byl z německého rodu Hohenzollernů. Veřejnosti ze všech 160 komnat je bohužel přístupných jen 35 komnat. Prý samotného diktátora Ceausesca zaujal natolik, že si ho vybral za své soukromé sídlo, a kdo ho navštívil, tvrdí, že prý je tam cítit stále něco podivného, jakoby se tam vznášel jeho duch.

Slovensko:
Velmi blízko za českými hranicemi najdete BOJNICKÝ ZÁMEK – ten je tak půvabný, že se hodí přímo do pohádek, proto často přitahuje filmaře, ale koná se na něm i spousta svatebních obřadů. Původně to byl hrad, až do roku 1888, kdy investoval peníze majetný Jan Páffy do přestavby a pověřil jí architekta Josefa Huberta, tak vznikl jeden z nejmalebnějších zámků v Evropě, přestože Slovensko se mnoha zámky chlubit nemůže.

Německo:
V Bavorských Alpách naleznete opravdu masivní zámek Neuschwanstein, který nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších zámků v Evropě, pokud se Vám při návštěvě bude zdát, že Vám tento zámek připomíná, že jste ho již někde viděli, máte pravdu, inspiroval totiž Walta Disneyho k vytvoření hradu Šípkové Růženky ve slavném Disneylandu.

Chorvatsko:
Už ve 12. století zde byl postaven středověký hrad Veliki Tabor, který je dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Má tajuplný ráz, proto láká velké množství turistů a slouží zároveň jako muzeum.

Polsko:
V Polsku nedaleko od našich hranic najdete hrad Ksiaz, je poměrně málo známý, přestože je to třetí největší hrad v Polsku, ve 13. století ho postavil král Bolko I. Přísný. Během druhé světové války byl okupován nacisty, proto je v něm vybudováno i podzemí a různé podzemní labyrinty, ty však nejsou návštěvníkům přístupné, ale prohlídka Zeleného, Bílého, Čínského nebo Hudebního salonu rozhodně stojí za to.