Bezpečné plavání

Mnoho lidí si ze všech sportů často vybírá plavání. A skutečně je to nejuniverzálnější sport, který prakticky může provozovat téměř každý, a to i lidé s pohybovým omezením nebo s nadváhou. Ale i když se zdá, že vlastně nepotřebujeme nic jiného než plavky a umět aspoň jeden plavecký styl, i zde se musí dodržovat určité zásady bezpečnosti, ať se již vydáte do volné přírody nebo do bazénu.
 
Opatrnost a hygiena především
Pocit, že se Vám nemůže nic stát, když umíte plavat, je zavádějící. Opravdový plavec by měl nepřerušeně uplavat alespoň 200 metrů. A i tak musíme být opatrní. Každoročně dochází k mnoha zbytečným utonutím právě proto, že lidé přecení svoje síly. Nečekané zalití úst může způsobit kašlací reflex, dojde ke vdechnutí vody a to vše v kombinaci s únavou a aktuální indispozicí může mít zlé následky. Je nebezpečné plavat v krátkých vlnách za přítomnosti větru či testovat svoje dovednosti v moři nebo řece, kde není plavčík.

Také je třeba chránit uši a myslet na hygienu, protože ve vodě se daří bakteriím. Když se před vstupem do bazénu neumyjete, zanášíte je z povrchu svého těla do vody a nechráníte se před výpary z dezinfekce.
 
Nesprávné plavání může uškodit
Zdravé plavání je takové, kde si rovnáte páteř. Proto nejlepší styl jekraul a znak se správným provedením a pravidelným dýcháním. Styl prsa je pro páteř rizikový hlavně prohnutím krční páteře a trpí při něm i páteř bederní. Nechceme-li se ho vzdát, potom rozhodně je vhodné střídat styly plavání, případně i se cvičením jako je např. aquaerobik.
 
Pozitiva správného plavání
Je jich mnoho a proto stojí za to při tomto sportu dodržovat výše uvedená pravidla. Už 2,5 hodiny plavání týdně snižuje riziko onemocnění chronickými chorobami:
·        pomáhá s bolestmi zad a kloubů
·        posiluje dvě třetiny všech svalů
·        vyrovnává krevní tlak a normalizuje puls
·        má pozitivní vliv na kapacitu plic
·        ulevuje od stresu