Tulipánová krize

Tulipánová krize probíhala v Holandsku od roku 1634 až do roku 1637. Tulipány jsou v Holandsku tradiční květinou a pěstují se už pěknou řádku let. Na počátku 17.století začali holandští pěstitelé křížit různé druhy tulipánů a z jednobarevných červených, žlutých či bílých, tak vykouzlili tulipány s několik různými barvami. Tulipán si získal velkou oblibu a jeho cena rostla v celém Holandsku.
váza s tulipány
Hlavním zdrojem byly tulipánové cibule, které z počátku stáli jen pár korun, později, jak se zvyšovala poptávka, však začali být stále dražší a dražší. V reakci na toto zdražování začal platit tzv. tulipánový zákon, který sloužil k ochraně obchodníků. Za poškození tulipánových cibulí hrozilo i vězení.

Tulipány se staly natolik oblíbené a vznikla „tulipánová horečka“, byly pořádány i dražby tulipánových cibulí nebo se také obchodovalo se vzácnými druhy cibulí na holandských burzách. „Tulipánová horečka“ dosáhla svého vrcholu v roce 1636, každý zde obchodoval s cibulemi tulipánů od bohaté šlechty až po obyčejné sedláky. Než z cibule vykvetl tulipán, několikrát změnila svého majitele. Cena cibulí neustále rostla a oproti předchozím létům, měla i trojnásobně vyšší hodnotu.

Ke krizi došlo v roce 1637, kdy nabídka poprvé převýšila poptávku a tzv. bublina praskla a ceny se výrazně propadly. Mnoho obchodníků tak vlastnilo jen bezcenné tulipánové kontrakty a spousta z nich zbankrotovala a přišla tedy o veškeré své peníze, případně i o úspory svých rodin. A problém měla i celá holandská ekonomika.
růžový tulipán
Tulipánová krize se tak stala jednou z nejznámějších finančních krizí, velký dopad měla zejména díky podnikatelské touze po neúměrném zisku a davovém chování, kdy všichni chtěli vlastnit tu úžasnou květinu, jakou tulipán byl. V Holandsku jsou tulipány velmi oblíbení dodnes a jsou jedním ze symbolů země. Tulipány se odsud vyvážejí do celého světa a každoročně se pořádá několik přehlídek těchto květin.