Nebojte se tvořit, uklidní Vás to

Tvůrčí činnost představuje také velmi významný psychoterapeutický potenciál. Možná i proto máme tolik domácích kutilů a kreativních hospodyněk, které zvládají šití, pletení či paličkování. Jsou lidé, kteří to tvoření mají nastaveno trochu jinak. Rádi by se věnovali například výtvarné činnosti. Jedná se o kreativní činnost a přitom se báječně zkoncentruje mysl.
 

Léčba uměním

Léčba uměním prostřednictvím obrazu se jmenuje arterapie a v přeneseném slova smyslu se jedná o léčbu uměním jako takovým a do této skupiny pak můžeme zařadit další podkategorie jako například muzikoterapie, dramaterapie, biblioterapie, taneční terapie. Všechny tyto terapeutické metody řadíme mezi terapie expresivní.

My se ovšem zaměříme na arterapii v tom užším slova smyslu. Prostřednictvím umění je možné léčit řadu potíží somatických, psychických, stává se pomocnou metodou například při zvládání určitých návyků. Mohli bychom ji rozdělit na

  • Pasivní – arterapeutický rozměr spočívá ve studiu uměleckého díla. Rozjímání nad obrazem může být doprovázeno přednáškou, recitací nebo hudebním doprovodem.
  • Aktivní– jedná se o aktivní tvůrčí činnost, kdy dotyčný využívá kresbu, koláž nebo malbu. Jedná se o techniku, která uklidňuje, zároveň je tvůrčí.

 

Nebojte se jít do toho

Pokud chcete, rozhodně se nebojte jít do toho. Možná neumíte malovat, ale je tolik výtvarných technik, které umožňují hudební sebevyjádření i lidem, kteří nemají výtvarný talent. Například taková koláž je toho důkazem. Můžete namítnout, že pomůcky jsou velmi drahé, ale není tomu tak vždy.

V určitých diskontních prodejnách lze takřka za pár korun nakoupit plátna, speciální barvy a různé dekorační kamínky, kuličky, perličky a další. Celou řadu vhodných věcí naleznete i ve vlastní domácnosti. Pro začátek se nechte inspirovat na internetu, časem začnete být sami kreativní.