Když je psaní Vaším koníčkem

Je tvůrčí psaní Vaším koníčkem? Píšete příběhy snad už od dětství? Máte bohatou fantazii? Píšete do šuplíku? Možná ne tak docela do šuplíku, ale na nějaký blog na internetu. Pravděpodobně budete mít také nějaké své čtenářem, ale žádná extra sláva to pravděpodobně asi nebude.

A upřímně řečeno, vydat knihu to by bylo něco docela jiného. Jenomže jak toho dosáhnout? V České republice máme sice enormní množství nakladatelství, ale je také pravda, že většina z nich přežívá. Těch opravdu prestižních je spíše jen několik a ti si dávají opravdu hodně záležet, aby vydávali jen žádoucí autory.
 

Jak vlastně vydat knihu

Co počít? Existují asi v podstatě jen dva způsoby, jak vydat knihu

 1. Vydat knihu přes nakladatelství. Můžete se pustit do mravenčí práce. Můžete posílat své dílo do jednotlivých nakladatelství a doufat, že Vám odpoví, že se rozhodli Vaši knihu vydat. Budete-li mít hodně štěstí, možná Vaše dílo skutečně nějaký zodpovědný redaktor či editor přečte. Pokud ano, máte napůl vyhráno a to i v případě, že Vaši knihou odmítnou.  Zmíněný redaktor Vám totiž může ve své zprávě poskytnout důležitou zpětnou vazbu.

 2. Vydat knihu na vlastní pěst. Pak máte ještě jednu možnost a totiž, můžete knihu vydat na vlastní pěst. Že na to nemáte peníze, předpokládáme. Přesto není důvod k obavám. Můžete si peníze na vydání knihy získat prostřednictvím takzvaného crowdfundingu. Jedná se o alternativní způsob financování.

V česky mluvícím prostředí existuje už několik crowdfundingových webů, jako například Nakopnime.cz, Hithit.cz nebo Startovac.cz. Jejich prostřednictvím lidé shánějí peníze na vydání knih, cédéček, realizaci různých projektů atd. Existuje dokonce i jeden web, který se specializuje výhradně na knižní tituly. Jmenuje se příznačně Kniznistarter.cz. Co to zkusit třeba právě tam?