Znáte zásady bezpečného internetu?

Internet dnes patří ke každodennímu životu a mnoho z nás ho musí používat nejenom např. ke studiu, ale i k práci. Přesto hlavně běžnější uživatelé internetu, kteří na něm hledají především zábavu, mnohdy udělají spoustu zbytečností, díky kterým ohrožují svoje bezpečí. Přitom postačí si zapamatovat pár zásad a internet Vás už neohrozí.
přihlášení přes mobil

Pár pravidel bezpečného internetu

1. Respektujte svoje vlastní osobní údaje a citlivé informace
Předtím, než někam pošlete adresu svého bydliště, číslo bankovního účtu nebo svoje rodné číslo, zauvažujte nad tím, komu tyto choulostivé informace poskytujete.

Snažte se objednávat si pouze z takových obchodů, které znáte anebo mají na internetu (dnes už to není problém vyhledat) převážně dobré recenze a spokojené zákazníky. Pokud se Vám zdá e – shop jakkoli podezřelý, radši se rozhodněte nakoupit jinde – případná ztráta nebo zneužití osobních údajů by bylo horší než vyšší cena chtěného produktu.

V žádném případě, ani pokud se jedná o blízkou osobu, neposílejte své např. nahé fotografie pře internet. Nevíte, jestli se potom nedají fotografie nějak dohledat. Navíc nikdy nemůžete mít jistotu, co dotyčná osoba s nimi udělá – obzvlášť pokud se Váš vzájemný vztah zhorší.

2. Správný antivirový program a kvalitní firewall
Od dob, kdy se např. zavirované emaily daly poměrně snadno poznat, protože většinou byly psané anglicky, komolenou češtinou, nabízely nereálně levné produkty apod., uběhla řada let.
přihlášení monitor smartphone tablet
Dnes na první pohled zavirovaný nejenom email nepoznáte ani omylem, proto dbejte na aktualizovaný a moderní antivirový program. Vybírejte od známých společností – dnešní viry se dokáží šířit neskutečně rychle a denně je napadeno mnoho počítačů.

Nainstalování firewallu nemusí ty méně zruční zvládnout sami, ale přesto se určitě vyplatí ho mít řádně nastavený, protože se týká o ochranu Vašeho (domácího) prostředí. Firewall pracuje jak na paketové, tak i aplikační vrstvě a kromě základních funkcí nabízí mnoho dalších nadstandartních.

3. Nezanechejte na internetu stopu
Je jedno, jestli se jedná o uložené heslo, nebo soubory cookies – vše nechá na internetu stopu, která pro zručnějšího jedince není rozhodně nic nerozluštitelného. Nezadávejte v prostředí internetu žádné informace, které nejsou bezprostředně nutné a nejsou vyžadovány.