Streamovaná hudba přichází ke slovu

S rozmachem internetu přišel do společnosti fenomén dostupnosti informací a multimédií široké veřejnosti, čímž se odstartoval trend rozvoje toho, co všechno lze „ze sítě“ získat. V dnešní době se již převážná většina aktivních lidí obrací na moderní technologie v mnoha oblastech života a ani zábava není výjimkou. Hudba je součástí lidské zábavy už několik tisíciletí, proto je jen logické, že zastává i v rozmachu zábavního průmyslu nezanedbatelné místo. V tomto ohledu se streamovaná hudba velmi rychle stává nepostradatelnou, protože do dříve omezeného světa dostupných interpretů a skladeb přináší prvek dostupnosti toho, co si jen v dané chvíli vyžádáte.
poslech hudby.jpg

Samozřejmě se v této finančně velmi lukrativní oblasti pohybuje mnoho různých velkých společností, ale také poměrně nenápadných a přesto uživatelsky přívětivých. Většina těchto společností již v poslední době nabízí neomezené účty, kde za paušální poplatek přistupujete k celé databázi hudby nebo třeba rodinný účet, který lze použít až pro 4 – 6 osob v závislosti na službě. Za zmínku stojí
–          Google Music
–          Apple iTunes
–          Spotify
–          Deezer
–          Tidal
–          MusicJet
–          Rdio
sluchátka u mobilu.jpg 
Další nezanedbatelnou výhodou je také samozřejmě datový prostor, který díky streamování odpadá a můžeme tedy tisíce skladeb doslova nosit v kapse či k nim přistupovat z cizích zařízení jednoduchým přihlášením.
Samozřejmě i tato oblast má svá úskalí, ale i ta se snaží moderní pokrok odstranit. Jedním z nich je například datová náročnost v případě například mobilních dat, kdy samozřejmě globální využívání těchto služeb zatěžuje hardware operátorů, ale hlavně z našich, ne zrovna levných, datových balíčků odkrajujeme velkou část pro streamování různých médií. Existují snahy o vyčlenění služeb pro přenos hudby mimo datové balíčky, jako například nedávné poskytování služby Spotify u operátora O2 zdarma, ale bohužel konkurenční boj má také své následky. Je samozřejmě jen otázkou času, kdy se i pro tyto problémy najde řešení, ale v současné době se musíme spokojit s tím, že si za určitý poplatek můžeme užívat oblíbenou hudbu bez potřeby drahých úložišť, třídění nebo shánění špatně dostupných interpretů například z jiných zemí.