Sportem ku zdraví či k trvalé invaliditě?

Každý zná to klasické rčení: „Sportem ku zdraví a k trvalé invaliditě.“ Mnoho našich sportovců jsou zdárným příkladem – nadějný talent, který se najednou zraní tak moc, že svůj sport a mnoho dalších aktivit už nebude moct nikdy vykonávat. Jenže na druhou stranu život úplně beze sportu tak růžový zas nebude. Proč je sport tak důležitý pro naše tělo a zdraví?
cyklistka se psem
Pohyb je pro tělo opravdu důležitý. Sportovci to tedy mají vyřešené, ale vše je nutné vykonávat s rozumem. Musíme poslouchat své tělo, a pokud něco bolí, tělo nám hlásí, že je uvnitř něco špatně.

Člověk nemusí být vrcholový sportovec, ale je nutné, aby se tělo hýbalo, a nezáleží na tom, jestli budete chodit na procházky, do posilovny nebo vyměníte výtah za schody. A je jedno, jestli bojujete s nadbytečnými kilogramy a vydali jste se na cestu za štíhlou postavou, nebo chcete vyzrát na vaše zdravotní problémy, jako je například bolest zad.

Pohyb tedy nejen formuje postavu, ale především zvyšuje fyzickou kondici. Tím může být řešením a prevencí mnoha zdravotních problémů, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a další. Pohyb vám zvedne náladu, budete se cítit více v pohodě, uvolnění a nebudete tolik unavení.

Jak se ale k pohybu donutit?

Člověk, který nikdy pravidelně necvičil a nemyslel na to, aby měl alespoň půl hodinu denně nějaký druh pohybu či fyzické aktivity, se bude velmi těžko učit tomuto novému zvyku. Důležité je mít pevnou vůli a překonat těžké začátky, pak už to půjde skoro samo. Každému pomáhá něco jiného, někdo si musí najít na cvičení parťáka, jiný hledá nejrůznější formy motivace a odměn. Vy sami víte, co na vás platí. Zkuste být na sebe přísní a nedat si nic zadarmo. Chcete si večer pustit oblíbený film? Dobře, ale až uběhnete pět kilometrů nebo až uděláte sto dřepů.
procházka ve dvou
Nemusíte se hned ze začátku začít potit v posilovně a běhat maratony. Dejte tělu znamení, že chcete něco změnit. Začněte s procházkami, s obyčejnou chůzí. Choďte trochu svižnějším tempem a stanovte si cíl.

Místo toho, abyste nasedli na autobus a někam jeli, dojděte na místo určení pěšky. Zkuste chodit po schodech, vynechte tedy výtah. Snažte se s každým pohybem překonávat sebe a své možnosti. Nevymlouvejte se.