Aokigahara: Les sebevrahů. Poklidná procházka nechvalně známým lesem

Aokigahara: Les sebevrahů, je krátký dvacetiminutový dokumentární film, který nás provede po místě stejného jména, jedním z nejnechvalněji známých lesů na světě. Průvodcem na této procházce nám bude japonský geolog Azusa Hayano, člen zdejší proti-sebevražedné hlídky.
hory Fuji
Začínáme kratším úvodem, kdy se nám náš průvodce představí a dozvíme se o původu lesa i o vzniku jeho jména, jenž v překladu zní Moře stromů. Na parkovišti před vstupem do lesa vidíme několik aut, některá z nich jsou již zapadaná listím, čekajíc na návrat majitele, který se už nevrátí…
U vstupu do lesa stojí cedule, jenž má odrazovat lidi od jejich nešťastných úmyslů.

„Mysli na svou rodinu a přátele…”
Při procházce lesem objevujeme prázdné stany, vzkazy na rozloučenou. A pásky, kterými si nerozhodní jedinci označují cestu, neboť les je rozlehlý, v některých částech lesa je jich vidět hned několik, jinde skoro žádné.

Poblíž míst, kde si nešťastníci vzali život, se občas najdou jejich osobní věci. Dá se tu natrefit i na nějaké tělo či kostru, úřady nechávají odstraňovat těla pouze na roční bázi, neboť les je hustý a rozsáhlý a jeho prohledávání je náročné.

Během naší procházky se Azusa zamýšlí nad otázkami ohledně smrti a sebevraždy, života v dnešní době.
„Proč se lidé zabíjejí v tak nádherném lese?“, vysloví otázku.
Ano, les by to mohl být krásný, nicméně v doprovodu strašidelné hudby, záběrů, při nichž běhá mráz po zádech a s vědomím toho, co se zde odehrává, lze krásu tohoto místa vnímat jen stěží.

Na konci naší cesty nás čeká dojemně smutný pohled na kytice, bonboniéry a lístečky od přátel a rodin, těch, jenž zde zemřeli, položených v trávě, nebo u kmenů stromů. A Azusa nám na závěr řekne pár pozitivních slov.
slunce v lese
Dokument se těší průměrnému hodnocení, dle mého názoru to však mají tyto kratší kousky těžší dosáhnout vyššího hodnocení, neboť ve dvaceti minutách nemají tvůrci tolik prostoru jako v plnohodnotném šedesáti minutovém dokumentárním filmu.