Peníze jsou oběživo

Shora uvedené pojmy jsou právě o nich. Zčásti jde o vaše vlastní a zčásti o někoho zcela jiného.
Dejme tomu, že jste si v některé z bank zažádali o půjčku, či u některé ze společností o hypotéku. Ani u jednoho ani u druhého jste neuspěli. Moje babička by po selsku řekla, že vás hnali “svinským krokem”. Ono to asi u těchto společností nebylo tak doslova, asi to bylo slušnějším způsobem nežli „s bejkovcem v ruce“. Ale stalo se a vy nevíte proč, protože žádná společnost není povinna vám tyto důvody sdělovat. Nemusí, ochota půjčit je jejich věc, a ne věc kohokoli jiného. Většinou to však bývá, protože našli nějaký záznam v registrech dlužníků.
Peníze na šňůře
Cože je to vlastně ten registr? V podstatě laicky řečeno jde o seznam lidí, kteří měli potíže při splácení jakéhokoli závazku. Ne, tedy když si v hospodě půjčíte od kamaráda dvě stovky a nemíníte je vrátit z první výplaty. Jedná se o větší částky a do toho registru vás musí někdo nahlásit.
V podstatě jsou u nás tyto záležitosti dvě. Jednou je klasický Centrální registr dlužníků ČR, a druhou je tatáž věc s názvem Solus.
Ani do jedné z nich se nedostáváte automaticky při nesplácení čehokoli. Takže není pravidlem, že tam musíte být i když potíže máte. To je bohužel velké mínus i pro vaši kontrolu. Protože i když si zaplatíte požadovanou částku, abyste do některého mohl nahlédnout, vidíte jen to, co tam někdo dal. Někde jsou zapsány pouze běžící exekuce, tedy, pokud už nějaká byla soudem stanovena a nabyla právní moci. Pokud se tak ještě nestalo, není možné ji tam dohledat.
Rostoucí peníze
Takže vám nebývá, než se nechat poučit co je to nebankovní hypotéka bez registru. To je v podstatě totéž o co jste již žádali a nebylo vám vyhověno. Jen se do těchto, řečeno upřímně, mnohdy pofiderních, registrů nenahlíží. Tyto společnosti jej totiž nepotřebují. A vy máte tím pádem u nich otevřené dveře.