Muž při porodu svého dítěte?

Zrození nového človíčka je úžasný předěl v životě ženy a muže. Muže ovšem jen v tom případě, kdy bude zapsán v rodném listu právě narozeného človíčka. Bohužel je stále dost žen, které neuvádějí otce dítěte v rodném listu děťátka. Buď jsou na otce dítěte rozzlobené, anebo z vypočítavosti anebo, a i to se stává, otce dítěte vlastně ani neznají. I to je život.

ruce rodičů na břiše

Ptáte se, proč z vypočítavosti? Matka dítěte, pokud neuvede otce v rodném listu dítěte, totiž zpravidla získá nárok na dávky státní sociální podpory, a to na porodné a na přídavek na dítě. Tyto sociální dávky, které vyplácí stát, jsou totiž testované na příjmech společně posuzovaných osob, tzn. osob, které spolu žijí v domácnosti. A pokud otec dítěte má vysoké příjmy, na tyto dávky rodina nedosáhne. Ale od těchto případů pryč.

Dnes se budeme věnovat skutečným otcům, kteří jsou hrdi na to, že jsou otcem a nepřichází v úvahu, že by snad v rodném listu svého děťátka nebyli uvedeni! Otce tedy máme a nyní – jak je to s účastí otce dítěte u porodu?

V době cca před 30 lety, pokud chtěl být otec u porodu svého dítěte, byl téměř, s prominutím – exotem. Ale dnešní doba nahrává tatínkům, kteří chtějí být u porodu svého dítěte. Otázkou je, zda skutečně chtějí být u porodu dítěte, zda se jen nejedná o to, aby byli „in“ s tím, že je to dnes moderní, čí přímo povinné …

Nikoliv, tatínkové, rozmyslete si vaši účast na porodu svého dítěte. Znám tatínky, pro které by porod jejich potomka neskutečným zážitkem a vazby k dítěti porod jen posílil a ctili svou ženu jako hrdinku, která zrodila jejich dítě.
novorozeně u mamky

Ale znám i tatínky, kteří ve skrytu duše trpěli a za nic na světě by to navenek nepřiznali.  Tato skupina otců není o nic horší než první skupina, jen to prostě cítí jinak. Nic není špatně! Při porodu se totiž nejedná jen o krásný zrod vašeho dítěte, ale vidíte krev, bolestí zkřivený obličej vaší lásky, křik z bolesti. Porod je náročný proces a v těle probíhají velké tlaky, kdy při vytlačování miminka vyjde i obsah střev. Je třeba o tom mluvit.

Jeden tatínek přiznal, že naopak pohled na jeho manželku v krvi a bolestech ho poznamenala na celý život a nemohl tento pohled dlouhá léta překonat. Proto, muži, pomněte, že porod dítěte je sice zrod vašeho potomka, ale pokud na to nejste psychicky připraveni, ani nenavštěvujete se svou partnerkou předporodní kurzy, cvičení a podobně, rozmyslete si svou účast na porodu.