DEKUPÁŽ NA DŘEVO


Co je dekupáž?
Dekupáž, neboli ubrousková technika, je v podstatě přenos obrázků pomocí ubrouskové techniky na nábytek. Tato technika vypadá nejlépe na nábytku v tzv. vintage stylu či na patinovaném nábytku. Dekupáž dokresluje vesnický styl a navozuje příjemnou domáckou atmosféru. Váš domov tak bude působit útulně a příjemně.
Dekupáž bude vypadat skvěle, použijete-li tuto techniku na menší kusy nábytku, jako jsou různé skříňky, konferenční stolky nebo třeba menší dřevěné krabičky a různé boxy.
krabička s kytičkami
Jak na to?
Dekupáž uděláme poměrně jednoduše, stačí požadovanou plochu potřít disperzním lepidlem, nanést ubrousek, lehce přitlačit a nechat zaschnout.

Přesný postup
Můžete si zakoupit speciální lepidlo a barvy na dekupáž, ale vystačíte si i s obyčejným balakrylem, disperzním lepidlem a bezbarvým lakem na zafixování. Vybraný kousek nábytku stačí natřít balakrylem, případně dodělat patinu ve fantazii se meze nekladou. Vybereme si vhodný ubrousek, vystřihneme motiv, který chceme a opatrně oddělíme spodní vrstvy ubrousku. Na dekupáž budeme používat pouze horní vrstvu ubrousku. Následně opatrně, tak aby se ubrousek nepotrhal, na spodní stranu naneseme lepidlo a přitiskneme na vybraný kousek nábytku. Štětcem namočeným v lepidle obrázek uhladíme. Jako poslední krok předmět postříkáme nebo natřeme bezbarvým, nejlépe matným lakem, aby bylo vše dokonale zafixované. A máme hotovo.
keramika na mytí
Tuto techniku nemusíte používat jen na dřevo. Dekupáž můžete využít například i na vánoční krabičku, kterou pak obdarovaný najde pod stromečkem. Lze použít i nepoužívanou papírovou krabici od bot, či jakoukoli jinou pevnější papírovou krabičku. Postup je stejný, jako při aplikaci dekupáže na jakýkoliv jiný povrch. Originálně a vlastnoručně zabalený dárek zcela jistě udělá větší radost než kupovaná krabička z obchodu.